Dofinansowanie do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze w 2016 r.
Każdej ubezpieczonej osobie niepełnosprawnej przysługuje bezpłatne lub z dopłatą zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze. Są to między innymi: gorsety, protezy kończyn, obuwie ortopedyczne, kule, laski, wózki, materace przeciwodleżynowe, aparaty słuchowe, cewniki, pieluchomajtki i inne.
Warunki i kryteria udzielenia pomocy:
- Podstawą zaopatrzenia w refundowane przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze jest prawidłowo wystawione zlecenie przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego upoważnionego do jego wystawiania, które należy przed realizacją potwierdzić w Narodowym Funduszu Zdrowia.
- Po uzyskaniu akceptacji zlecenia w Narodowym Funduszu Zdrowia należy zrealizować zakup u świadczeniodawcy (u producenta lub w sklepie), który ma podpisaną umowę z NFZ.
- W sytuacji, gdy cena przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych jest wyższa niż limit określony odrębnymi przepisami, dofinansowanie do kosztów zakupu sprzętu ortopedycznego i środków pomocniczych można uzyskać ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Chcąc uzyskać w/w dofinansowanie należy zwrócić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
O dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych mogą ubiegać się:
- Osoby niepełnosprawne (legitymujące się ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności),
- Osoby, których przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
- a) 50% przeciętnego wynagrodzenia na członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym,
b) 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
Wysokość dofinansowania do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, o jakie osoba niepełnosprawna może się starać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, wynosi:
- do 100% kwoty limitu ceny określonej przez NFZ – dla osób dorosłych,
- do 150% kwoty limitu ceny określonej przez NFZ – dla dzieci do 18 roku życia,
- do 70 % kwoty limitu ceny określonej przez NFZ – dla osób ubiegających się do zakupu aparatu słuchowego (dla dorosłych osób niepełnosprawnych)
Aby starać się o dofinansowanie zakupu sprzętu ortopedycznego lub środków pomocniczych, należy złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie następujące dokumenty:
-
- Wniosek o dofinansowanie wraz z informacją o sytuacji dochodowej,
- Kopię aktualnego dokumentu stwierdzającego niepełnosprawność (oryginał do wglądu),
- Faktura potwierdzająca zakup przedmiotu ortopedycznego/ środka pomocniczego z wyszczególnieniem:
- a) całkowitego kosztu zakupu,
b) kwoty opłaconej przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego,
c) kwoty udziału własnego,
- Kopia (potwierdzona za zgodność z oryginałem przez świadczeniodawcę realizującego zlecenie) zrealizowanego zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne / środki pomocnicze,
- Zaświadczenie kierownika powiatowego urzędu pracy o statusie zawodowym w przypadku bezrobotnego lub poszukującego pracy,
- Oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.