FUNDACJA IM. KS. CZESŁAWA WALI W RUDNIKU NAD SANEM, BUDUJĄCA OGÓLNOPOLSKI DOM DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH, PRAGNIE ROZPOCZĄĆ DZIAŁALNOŚĆ W MNIEJSZEJ SKALI W ISTNIEJĄCYM BUDYNKU, BĘDĄCYM WŁASNOŚCIĄ FUNDACJI, POŁOŻONYM W RUDNIKU NAD SANEM PRZY UL. STRÓŻAŃSKIEJ 105, W FORMIE MIESZKANIA WSPOMAGANEGO.
https://fundacjakswali.pl/zarzad-fundacji-im-ks-czeslawa-wali-oglasza-nabor-do-mieszkania-wspomaganego/
Szanowni Państwo,
zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest tematem, który wymaga szczególnej uwagi i zaangażowania nas wszystkich. W 2023 roku ze świadczeń opieki psychiatrycznej skorzystało ponad 279 tysięcy osób poniżej 18 roku życia – to wzrost o 134% w porównaniu do 2019 roku (119 tyś.). Co więcej, nakłady na świadczenia psychiatryczne wzrosły do ponad 1,002 mld zł, czyli aż o 287,4%, co pokazuje skalę problemu.
Ekstremalne zjawiska, takie jak intensywne opady deszczu, które prowadzą do powodzi to dramaty, które mogą dodatkowo wpływać na psychikę dzieci i młodzieży, zwiększając stres i poczucie niepewności. Warto zwrócić szczególną uwagę na ich stan emocjonalny w tym trudnym czasie.
– Zacznę od bardzo ważnego komunikatu do dorosłych: bądźcie uważni na potrzeby swoich dzieci i dbajcie o relacje z najbliższymi, bo jeśli nie ma tego fundamentu, to niestety trudno będzie zauważyć alarmujące często sygnały, jeśli chodzi o zdrowie i funkcjonowanie dziecka – mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowska.
Narodowy Fundusz Zdrowia, aby wesprzeć rodziców, opiekunów, nauczycieli i inne osoby zajmujące się dziećmi w rozpoznawaniu objawów kryzysu psychicznego u młodych osób, przygotował nowe materiały edukacyjne.
️ Nowy film na YouTube: „Co robić, gdy dziecko przechodzi kryzys psychiczny?”
W najnowszym filmie na kanale YouTube Akademia NFZ, dr n. med. Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, dzieli się praktycznymi wskazówkami, jak rozpoznać kryzys psychiczny i jak skutecznie pomóc swojemu dziecku.
Film odpowiada na kluczowe pytania:
- Jak odróżnić kryzys psychiczny od typowych zachowań w okresie dojrzewania?
- Kiedy i gdzie szukać pomocy specjalistycznej?
- Na czym polega pomoc w „czterech zetkach”?
- Jak budować zdrowe relacje z dzieckiem, aby wspierać jego zdrowie psychiczne?
Zobacz film: Co robić, gdy dziecko przechodzi kryzys psychiczny?
Gdzie szukać pomocy?
Pomoc psychiatryczna dla dzieci i młodzieży jest realizowana na trzech poziomach:
- I poziom: Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej – pierwsza linia wsparcia dla dzieci i rodziców.
- II poziom: Opieka dzienna lub ambulatoryjna w oddziałach dziennych lub poradniach zdrowia psychicznego.
- III poziom: Opieka szpitalna w stacjonarnych oddziałach psychiatrycznych.
Nie potrzebujesz skierowania!
Znajdź placówkę najbliżej Ciebie:
Sprawdź interaktywną mapę ośrodków pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży: Mapa placówek
Pomóż nam szerzyć świadomość!
Zachęcamy do udostępniania filmu w mediach społecznościowych, biuletynach i wśród pracowników. Wspólnie możemy zwiększyć wiedzę na temat zdrowia psychicznego dzieci i pomóc w walce z kryzysami psychicznymi wśród dzieci i młodzieży.
Dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie. Zdrowie dzieci, to nasza wspólna sprawa!
Dodatkowo:
Wiele informacji o rozpoznawaniu kryzysów i dostępnych formach pomocy znajdą Państwo również w naszym Poradniku Pacjenta Jak pomóc dziecku w kryzysie psychicznym, dostępnym na stronie NFZ.
Zajęcia klubowe w WTZ
19.09.2024 r.
Informujemy, iż w terminie od dnia 1 października 2024 r. można składać wnioski o przyznanie środków PFRON na dofinansowanie prowadzenia zajęć klubowych w ramach programu „Zajęcia klubowe w WTZ” w kolejnym roku realizacyjnym. Termin ten dotyczy zajęć klubowych, które odbywać się będą przez pełen rok realizacyjny (12 miesięcy) począwszy od dnia 1 lutego 2024 roku do dnia 31 stycznia 2025 roku.
To program wsparcia osób niepełnosprawnych poprzez prowadzenie w WTZ zajęć klubowych jako zorganizowanej formy rehabilitacji. Program „Zajęcia klubowe w WTZ” jest rozwiązaniem, które sprzyja aktywnemu wspomaganiu uczestników warsztatu terapii zajęciowej, którzy weszli na rynek pracy oraz osób niepełnosprawnych przed rozpoczęciem procesu rehabilitacji w warsztacie terapii zajęciowej.
Wnioski o dofinansowanie instytucje uprawnione mogą składać w terminie do dnia 15 października 2024 r. w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Brzozowie, ul. 3 Maja 51.
Poszukujemy lekarzy do pracy w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności
Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Brzozowie poszukuje do składu orzekającego lekarzy różnych specjalności
Poszukiwani są w szczególności lekarze:
– interniści,
– ortopedzi,
– chirurdzy,
– neurolodzy,
– psychiatrzy,
– pediatrzy
Lekarz orzecznik winien posiadać prawo wykonywania zawodu lekarza oraz tytuł specjalisty lub specjalizacja co najmniej I stopnia w jednej z dziedzin mających zastosowanie w procesie orzekania o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności (zgodnie z §21 ust. 1 pkt 3 – rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2021 r. poz. 857 t.j.)
Zatrudnienie: umowa cywilno-prawna
Osoby zainteresowane podjęcie współpracy proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 13 43 420 45, 13 43 447 56.
Zapraszamy do współpracy.
zapytanie ofertowe
Zapytanie ofertowe
W związku z realizacją zadania ustawowego dot. działań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej, w tym dla sprawców przemocy domowej, w oparciu o „Powiatowy program korekcyjno-edukacyjny dla osób stosujących przemoc domową na lata 2024 – 2028″ przyjęty uchwałą Nr LXIII/392/24 Rady Powiatu w Brzozowie z dnia 24 kwietnia 2024 r.
Zapytanie – *pdf
zał. 1 – formularz oferty – *doc
zał. 2 – klauzula informacyjna – *doc
zał. 3 – formularz zbiorczy – *doc
Zajęcia Klubowe
Zajęcia klubowe w WTZ
Informacja dotycząca realizacji programu „Zajęcia klubowe w WTZ”
Informujemy, iż w terminie od dnia 1 maja 2024 r. można składać wnioski o przyznanie środków PFRON na dofinansowanie prowadzenia zajęć klubowych w ramach programu „Zajęcia klubowe w WTZ” w kolejnym roku realizacyjnym. Termin ten dotyczy zajęć klubowych, które odbywać się będą realizowane przez 12 miesięcy począwszy od dnia 1 lutego 2024 roku do dnia 31 stycznia 2025 roku.
To program wsparcia osób niepełnosprawnych poprzez prowadzenie w WTZ zajęć klubowych jako zorganizowanej formy rehabilitacji. Program „Zajęcia klubowe w WTZ” jest rozwiązaniem, które sprzyja aktywnemu wspomaganiu uczestników warsztatu terapii zajęciowej, którzy weszli na rynek pracy oraz osób niepełnosprawnych przed rozpoczęciem procesu rehabilitacji w warsztacie terapii zajęciowej.
Wnioski o dofinansowanie instytucje uprawnione mogą składać w terminie w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Brzozowie, ul. 3 Maja 51.
Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością
Od września 2023 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych uruchomił możliwość wypożyczania wysokiej jakości technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością.
I. Kto może wypożyczyć sprzęt?
Każdy, kto:
- – ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,
- – w ciągu 12 miesięcy przed dniem przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymał ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chce wypożyczyć.
Jeśli jednak:
- – Twój stan zdrowia pogorszył się na tyle, że nie możesz korzystać z kupionego wcześniej sprzętu lub urządzenia albo w wyniku zdarzeń losowych go utraciłeś (np. kradzież, zniszczenie) – możesz zwrócić się do Centrum informacyjno-doradczego dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) przy oddziale wojewódzkim PFRON. Jeśli opinia CIDON będzie pozytywna, będziesz mógł złożyć wniosek o wypożyczenie technologii wspomagającej.
II. Co można wypożyczyć
Dostępne są cztery rodzaje technologii wspomagających tj.:
- – Technologie wspomagające dla osób z zaburzeniami wzroku, np. linijka Brajlowska, powiększalniki przenośne i stacjonarne, drukarki Brajlowskie;
- – Technologie wspomagające dla osób z zaburzeniami słuchu, np. aparaty słuchowe, urządzenia wspomagające słyszenie, systemy wspomagające słyszenie;
- – Technologie wspomagające ogólne, np. koncentratory tlenu, łózka rehabilitacyjne, podnośniki transportowe elektryczne;
- – Technologie wspomagające komunikację alternatywną, np. oprogramowanie wspierające komunikację alternatywną, zestawy wspierające komunikację alternatywną (tablet + telefon, tablet + oprogramowanie MÓWik).
Szczegółowa lista sprzętu znajduje się na stronie wypozyczalnia.pfron.org.pl
III. Umowa i kaucja
Warunkiem wypożyczenia technologii wspomagającej jest zawarcie przez wnioskodawcę z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych (RARS) umowy wypożyczenia oraz wpłacenie jednorazowej kaucji zwrotnej w wysokości 2% ceny zakupu danej technologii.
Umowa wypożyczenia zawierana jest na piśmie lub elektronicznie najpóźniej w dniu dostarczenia technologii wspomagającej
Po zawarciu umowy i wpłaceniu 2% kaucji zwrotnej wybrana technologia dostarczana jest bezpośrednio do Beneficjenta, u którego każdorazowo odbędzie się krótki instruktaż, dostosowanie, zamontowanie czy skonfigurowanie wybranej technologii.
IV. Na jak długo może być wypożyczony sprzęt ?
Umowa wypożyczenia technologii wspomagającej zawierana jest z wnioskodawcą na jeden rok albo na okres krótszy wynikający z okresu ważności orzeczenia. Umowa może ulec przedłużeniu na kolejny rok: warunkiem przedłużenia umowy jest zgłoszenie przez wypożyczającego chęci jej kontynuowania poprzez system SOW, nie później niż na miesiąc przed datą wygaśnięcia umowy.
V. Jak złożyć wniosek
Wniosek powinien być złożony w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW).
- – W celu złożenia elektronicznego wniosku kliknij w link: sow.pfron.org.pl
- – W celu uzyskania pomocy przy złożeniu wniosku lub otrzymania szerszych informacji skontaktuj się z najbliższym oddziałem CIDON: cidon.pfron.org.pl/kontakt/
CIDON przy Oddziale Podkarpackim – 17 283 93 07
Sprawdzenie stanu realizacji wniosku:
- Infolinia Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS): 22 899 89 22
- Wiadomość e-mail na adres: infolinia.wypozyczalnia-pfron@rars.gov.pl
Więcej informacji na stronie wypozyczalnia.pfron.org.pl
Wypożyczalnia technologii wspomagających – sprawdź, jak z niej skorzystać (video)
Program pn. „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością” (pdf 38 KB)