Dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży niepełnosprawnej i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych
Informacje dla Wnioskodawcy:
- Turnus rehabilitacyjny oznacza zorganizowaną formę aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników.
- Turnusy rehabilitacyjne ze środków PFRON organizowane są wyłącznie na terenie kraju.
- Czas trwania turnusów wynosi, co najmniej 14 dni.
- Osoba niepełnosprawna będąca uczestnikiem turnusu rehabilitacyjnego, którego program przewiduje zabiegi fizjoterapeutyczne, jest zobowiązana zabrać ze sobą aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia (druk w załączeniu).
- Dofinansowanie nie obejmuje kosztów uczestnictwa w turnusie, który odbył się przed przyznaniem osobie niepełnosprawnej dofinansowania do turnusu.
- Dofinansowanie przyznane osobie niepełnosprawnej przekazywane jest na konto wskazanego przez nią organizatora turnusu rehabilitacyjnego, a nie wnioskodawcy. Warunkiem przekazania dofinansowania jest otrzymanie przez PCPR oświadczenia organizatora turnusu rehabilitacyjnego zawierającego potwierdzenie możliwości uczestniczenia danej osoby niepełnosprawnej w wybranym przez nią turnusie.
- Kwota przekazywanego dofinansowania nie może być wyższa od faktycznego kosztu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym.
- Osoba niepełnosprawna może otrzymać dofinansowanie jeden raz w roku kalendarzowym.
- Osoba dorosła czyli taka która ukończyła 18 lat może otrzymać dofinansowanie raz na dwa lata.
O dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych mogą ubiegać się:
- Osoby niepełnosprawne (legitymujące się ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności)
- Osoby niepełnosprawne jeżeli ich średni dochód netto, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
- a) 50% przeciętnego wynagrodzenia na członka rodziny we wspólnym gospodarstwie domowym,
b) 65 % przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
W przypadku przekroczenia dochodu, kwotę dofinansowania uczestnictwa osoby niepełnosprawnej w turnusie pomniejsza się o kwotę przekroczenia dochodu.
- Pierwszeństwo w uzyskaniu dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego mają następujące osoby:
- w pierwszej kolejności osoby niepełnosprawne w wieku do 16 lat albo w wieku do 24 lat uczące się i nie pracujące bez względu na stopień niepełnosprawności;
- w drugiej kolejności osoby niepełnosprawne, które posiadają orzeczenia o zaliczeniu do znacznego, umiarkowanego stopnia niepełnosprawności albo równoważne;
- w trzeciej kolejności osoby, które posiadają orzeczenia o zaliczeniu do lekkiego stopnia niepełnosprawności albo równoważne;
Wysokość dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego jest uzależniona od stopnia niepełnosprawności, który posiada wnioskodawca. I tak:
1) 30 % przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby niepełnosprawnej ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby w wieku do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osoby niepełnosprawnej w wieku 16-24 lat uczącej się i niepracującej,
2) 27 % przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby niepełnosprawnej z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
3) 25 % przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby niepełnosprawnej z lekkim stopniem niepełnosprawności,
4) 20 % przeciętnego wynagrodzenia – dla opiekuna osoby niepełnosprawnej,
5) 20 % przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby niepełnosprawnej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności, zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej.
Po otrzymaniu pozytywnej informacji o przyznaniu dofinansowania, wnioskodawca sam wybiera sobie termin turnusu i ośrodek zgodnie z rodzajem schorzenia lub dysfunkcji o czym powiadamia Powiatowe Centrum w ciągu 30 dni od dnia otrzymania informacji, nie później jednak niż na 21 dni przed dniem rozpoczęcia turnusu.
Oferty oraz adresy i telefony ośrodków uprawnionych do organizowania turnusów rehabilitacyjnych udostępnia PCPR. Wykaz organizatorów i ośrodków znajduje się również na stronie www.empatia.mpips.gov.pl .
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, wnioski o dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych ze środków PFRON przyjmowane są na bieżąco w roku kalendarzowym.
Aby starać się o dofinansowanie, należy złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie następujące dokumenty:
- Wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON osób niepełnosprawnych uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym (druk w załączeniu)
- Kopia orzeczenia lub kopia wypisu z treści orzeczenia, o którym mowa w art. 1,art. 5 pkt 1a lub art. 62 ustawy*, a w przypadku osoby, o której mowa w art. 62 ust. 3 ustawy, kopia orzeczenia o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydane przed dniem 1 stycznia 1998 r. – kopia orzeczenia (oryginał do wglądu),
- Wniosek lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny winien być sporządzony nie wcześniej niż na 3 miesiące przed datą złożenia wniosku.
- W przypadku osób uczących się, które ukończyły 16 rok życia – zaświadczenie ze szkoły lub z uczelni o kontynuowaniu nauki.
- Kopia dokumentu stanowiącego opiekę prawną nad podopiecznym w przypadku wniosku dotyczącego osoby niepełnosprawnej, w imieniu której występuje opiekun prawny/pełnomocnik,
- Informacja o wyborze turnusu rehabilitacyjnego (druk w załączeniu).
- Dokumenty potwierdzające dochody (netto) Wnioskodawcy i osób wspólnie zamieszkujących prowadzących wspólnie gospodarstwo domowe z Wnioskodawcą za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku (np.. decyzja ZUS, decyzja MOPS, zaświadczenie z zakładu pracy, zaświadczenie z urzędu pracy).
Wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym 2023
Informacja o wyborze turnusu rehabilitacyjnego