Od września 2023 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych uruchomił możliwość wypożyczania wysokiej jakości technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością.
- Kto może wypożyczyć sprzęt?
Każdy, kto:
- ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,
- w ciągu 12 miesięcy przed dniem przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymał ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chce wypożyczyć.
Jeśli jednak:
- Twój stan zdrowia pogorszył się na tyle, że nie możesz korzystać z kupionego wcześniej sprzętu lub urządzenia albo w wyniku zdarzeń losowych go utraciłeś (np. kradzież, zniszczenie) – możesz zwrócić się do Centrum informacyjno-doradczego dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) przy oddziale wojewódzkim PFRON. Jeśli opinia CIDON będzie pozytywna, będziesz mógł złożyć wniosek o wypożyczenie technologii wspomagającej.
II. Co można wypożyczyć?
Dostępne są cztery rodzaje technologii wspomagających tj.:
- Technologie wspomagające dla osób z zaburzeniami wzroku, np. linijka Brajlowska, powiększalniki przenośne i stacjonarne, drukarki Brajlowskie;
- Technologie wspomagające dla osób z zaburzeniami słuchu, np. aparaty słuchowe, urządzenia wspomagające słyszenie, systemy wspomagające słyszenie;
- Technologie wspomagające ogólne, np. koncentratory tlenu, łózka rehabilitacyjne, podnośniki transportowe elektryczne;
- Technologie wspomagające komunikację alternatywną, np. oprogramowanie wspierające komunikację alternatywną, zestawy wspierające komunikację alternatywną (tablet + telefon, tablet + oprogramowanie MÓWik).
Szczegółowa lista sprzętu znajduje się na stronie wypozyczalnia.pfron.org.pl
III. Umowa i kaucja
Warunkiem wypożyczenia technologii wspomagającej jest zawarcie przez wnioskodawcę z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych (RARS) umowy wypożyczenia oraz wpłacenie jednorazowej kaucji zwrotnej w wysokości 2% ceny zakupu danej technologii.
Umowa wypożyczenia zawierana jest na piśmie lub elektronicznie najpóźniej w dniu dostarczenia technologii wspomagającej
Po zawarciu umowy i wpłaceniu 2% kaucji zwrotnej wybrana technologia dostarczana jest bezpośrednio do Beneficjenta, u którego każdorazowo odbędzie się krótki instruktaż, dostosowanie, zamontowanie czy skonfigurowanie wybranej technologii.
IV. Na jak długo może być wypożyczony sprzęt ?
Umowa wypożyczenia technologii wspomagającej zawierana jest z wnioskodawcą na jeden rok albo na okres krótszy wynikający z okresu ważności orzeczenia. Umowa może ulec przedłużeniu na kolejny rok: warunkiem przedłużenia umowy jest zgłoszenie przez wypożyczającego chęci jej kontynuowania poprzez system SOW, nie później niż na miesiąc przed datą wygaśnięcia umowy.
V. Jak złożyć wniosek
Wniosek powinien być złożony w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW).
- W celu złożenia elektronicznego wniosku kliknij w link: sow.pfron.org.pl
- W celu uzyskania pomocy przy złożeniu wniosku lub otrzymania szerszych informacji skontaktuj się z najbliższym oddziałem CIDON: cidon.pfron.org.pl/kontakt/
CIDON przy Oddziale Podkarpackim – 17 283 93 07
Sprawdzenie stanu realizacji wniosku:
- Infolinia Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS): 22 899 89 22
- Wiadomość e-mail na adres: infolinia.wypozyczalnia-pfron@rars.gov.pl
Więcej informacji na stronie wypozyczalnia.pfron.org.pl
Wypożyczalnia technologii wspomagających – sprawdź, jak z niej skorzystać (video)
Program pn. „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością” (pdf 38 KB)